Jagan siis natuke huvitavaid pudemeid, mida ma võin teiega jagada. Sest need ei asu siseveebis või kuskil peidus. Inglise keeles on enamus neist, sorry. See on lihtsalt hunnik linke esialgu, üsna üksteisega seostamata.
Kas andmelekkest pärinevat infot võib kasutada? Teaduses siis. Nii ja naa: debatt käib, oleneb mis andmed.
Mis on eetika ja moraali vahe? Eetika on põhimõtteliselt moraalifilosoofia. Ja noh moraal on individuaalne, samas kui eetika on üldine. Näiteks ma võin olla oma elus traditsiooniline konservatiivne kuivik (moraal) aga sealjuures üldse mitte ette kirjutada seda, kuidas teised seksida võivad (eetika). Või olla kristlane ja sealjuures pooldada homoabielude lubamist. Või olla suhteliselt ebatraditsiooniliste väärtushinnangutega mina, kuid sellegipoolest töötada teaduseetikaga.
Kus eetikat õppida saab? Igal pool. Internetis. Ülikoolis. Eluülikool on ka täiesti aktsepteeritav, tuleb välja. Mina üldse õpin töö käigus. Tuleb välja, et Tartu Ülikoolil oli sel õppeaastal ka täiesti temaatiline mikrokraadiprogramm, aga ma poleks saanud seda niikuinii võtta, kuna eelmisel semestril olin alles Higispaanias ja üldse see, et eetikatiim minu valis oli juhuse küsimus, ma ju kandideerisin mujale ka.
Jubedad eetikafeilid teaduses (neile, kellele meeldib Kroonikat lugeda): Tuskegee süüfiliseeksperiment, natside eksperimendid juutide kallal, kuidas vaktsiine ja autismi üritati seostada.
Tegelikult on ERC kodulehel ka ilge hunnik igasuguseid eetikareegleid ja muud kraami, mis on seal avalikult ja kõigile kätteleitav (põhiliselt küll mõeldud granti taotlevatele teadlastele) ja see on just see värk millega mina tegelen. Kui siit lõppu kerida, siis leiad igavese hunniku PDFe eri teemadel embrüouuringutest tehismõistuseni.
No comments:
Post a Comment