Saturday, 25 March 2023

“Kuidas tappa vähki, eetiliselt”



Ma käisin teaduslaadal. “Science is wonderful”. Jah, sihtgrupp on väikesed pägalikud, maksimaalselt teismelised… aga ütlesin et ma olen hoopis teadlane, sain kleepsu rinda ja sisse mind lasti. Vähemalt ei tulnud keegi mulle seekord laste prantsuse keele kursuse reklaami andma. Aga sellest üritusest ma sain teada meie direktoraadi (ma tahan kogu aeg öelda instituudi) siseveebist. Natuke pidin tööluusi küll tegema, sest kirjas oli et peale kella 17 enam sisse ei lasta ja 18 pannakse kogu laat kokku. Napilt, aga jõudsin. Paljud kes oma boksidega väljas olid olid doktorandid, igasugu eri riikidest ja osad olid isegi Marie Curie postdokid. Nii et minul oli väga huvitav ja küllap ka neil oli vahelduseks tore lihtsustamata variandis oma sisu esitada. Või noh, ma olin suht kapsas, vabalt võis olla et ka minu jaoks lihtsustati sisu. Pärastlõunal sain nimelt tuumafüüsikast lugeda… töö asjus.

Aga teaduslaada kokkuvõte: 

Sipelgajäljed - tuleb välja, et kuklaste varbavahedes on mingid kasulikud seened ja bakterid, mis vähendavad õunamädaniku tõenäosust pea 60%. Väga uhke katse, teadlased lasid sipelgal patseerida petri tassil, külvasid siis nende jalajäljemikroobe patogeenide tassile ja vaatasid mis juhtus.

Mesilaste dialektid - keegi, kes inimeste keeli uuris tahtis teada kas eri piirkonna mesilased saaks üksteisest aru.

Kiviaegne vibuvägivald - leiti hunnik eelajaloolisi luustikke, mingi konflikti tulemus. Puust vibudega tehtud katsete tulemusel ja skeletiinfo põhjal otsustati, et enamus vibuvigastusi oli päris lühikese distantsi pealt ja enamasti selja tagant st keegi oli üritanud eest ära joosta ja sai siis noole läbi pea. 

Me ei tea kuidas mikroplastik… või nanoplastik isegi, lihastesse saab. Kuidas organismi saab küll, verre ka, aga täpset mehhanismi et kuidas lihastesse… ei. Ehk siis kaladel pole mikroplast ainult seedekulglas, ongi liha sees ka. 

Invasiivsed vähid - hoolitsevad oma poegade eest ja suudavad elada 100x üle limiidi räpases vees. Kui nende uurimiseks tuleb neid tappa, tuleb nad pikuti pooleks lõigata, kuna nende närvisüsteem on selline, et pea maha võtmine ei tapa neid piisavalt ruttu. Teadlane ütles, et nemad ka enne uimastavad neid jahutamisega. Kõigusoojaste puhul täiesti loogiline meetod. Ja eetika osas pidid nad ekstra midagi seletama veel rahastajatele… sest vähk on inglise keeles crayfish ja kalad on selgroogsed, ehk neile kehtivad teised reeglid. Sisuliselt mentaalne märge mulle endale - alati guugelda mis organismiga tegu (ma guugeldan niigi, sest no uudishimu ei ole patt eksole ja las IT osakonnal olla ka lõbus, kui neil peaks mu otsinguajaloole ligipääs olema). 


No comments:

Post a Comment

Finiito

 Ongi läbi. Tegelt mul on veel 9 päeva siin jäänud aga praktiliselt on läbi. Juuli keskpaigani olid pre-sceeningud, ehk siis kõige töörohkem...